Lýtkové svaly

 

Svalové zranenia - Svalový kŕč

 
Svalový kŕč je ľahké zranenie, avšak veľmi nepríjemné a bolestivé. Toto zranenie nie je nebezpečné. Je to mimovoľné stiahnutie svalu, dočasné zhrubnutie, ktoré vo väčšine prípadov trvá krátko, ale na druhý deň ešte môžete postihnutý sval cítiť. Objavujú sa hlavne u bežcov, futbalistov, hokejistov a tenistov pokiaľ ide o profesionálnych športovcov, kde sú stehná, lýtka, predkolenie a chodidlá najviac namáhané. Samozrejme kŕče sa objavujú aj u bežných ľudí, ktorí sa nevenujú športu. Námaha však nie je jediná príčina vzniku.
 
Ďalšou príčinou je nedostatok určitých minerálov v tele – hlavne horčík, vápnik a draslík, nedostatok vitamínov skupiny B, D a E alebo prechladnutie.
 
Dehydratácia – patrí tiež medzi hlavné príčiny vzniku kŕčov. Vzniká pri veľkej záťaži, napríklad u futbalistov. Už pred zápasom sa odporúča piť veľa vody, pretože už aj pri rozcvičke pred zápasom sa potíte - vylučujete tak dôležité minerály a stopové prvky. Dodržiavať pitný režim počas celého zápasu je samozrejmosťou, pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam.
 
Rýchlu úľavu od bolesti prináša natiahnutie svalu. Ak ide o lýtkový sval pomôže ak v ľahu na zemi zdvihnete nohu a chodidlo budete tlačiť smerom ku píšťale. V tejto polohe treba zotrvať až pokiaľ bolesť neustúpi. Zvyčajne sa kŕč dá rozhýbať, ale môže byť na dotyk trochu bolestivý.
 
 
RÝCHLA REGENERÁCIA SVALU (prevencia)

- doplnky výživy (ako som spomínala vitamíny skupiny B, D a E)
- striedanie teplej a studenej vody (zlepšenie prekrvenia)
- strečing pred každým cvičením, tréningom či zápasom
- dodržiavať pitný režim
- masáže
- teplé zábaly

 

 
 

Svalové zranenia - Natiahnutý sval

 

Rovnako ako svalový kŕč, aj toto zranenie sprevádza bolesť. Najčastejšie si svaly porania športovci. Aj dlhodobá nečinnosť môže negatívne vplývať na naše svaly. Tak isto spomínaný chlad. Svaly by mali byť stále zahrievané (aj pred športovým výkonom, alebo pred obyčajným cvičením vo fitness v podobe strečingu). K natiahnutiu svalu tiež dochádza ak cvičíme už na doraz našich síl. Príznakmi tohto zranenia sú bolesť, opuch, podliatiny, problémy s chôdzou.

Rýchlou pomocou sú lieky, jemná masáž postihnutého miesta, rôzne naťahovacie cvičenia, dostatok tekutín, vitamínov a minerálov (ako som spomínala, dehydratácia je jedna z príčin týchto svalových zranení). Natiahnutý sval sa hojí dlhšiu dobu (zvyčajne potrebuje na úplne vyliečenie 1-3 týždne).